دریانورد ایرانی در خصوص حادثه سانچی چه گفت؟

🌐عدم هماهنگی بین سانچی و کشتی چینی علت اصلی حادثه

🔺 بهنام محمدی از دریانوردان جهموری اسلامی ایران عدم هماهنگی بین دو کشتی را عامل اصلی سانحه می‌داند و توضیحاتی را در این مورد ارائه کرده است.

 

🔺 تصادف دو کشتی رخدادی عجیب است؟

محمدی با تاکید بر اینکه جزییات حادثه برخورد نفتکش سانچی با کشتی فله بر چینی مشخص نیست، اظهار کرد: برای ارائه نظر قطعی در این مورد حتما باید مستندات تهیه شود. موضوعی که مسلم است این است که این اتفاق قبلا رخ داده است و شایعه‌ای که بین مردم به وجود آمده مبنی بر اینکه امکان ندارد دو کشتی با یکدیگر برخورد کنند صحت ندارد. احتمال می‌رود بین دو کشتی ناهماهنگی رخ داده باشد،این دو کشتی در منطقه پرترافیک رخ داده است و احتمالا بین آن‌ها ناهماهنگی ایجاد شده. از سوی دیگر عکس العمل سریع در دریا لزوما منجر به نتیجه سریع نمی شود. توقف یا تغییر مسیر دادن در کشتی نیازمند زمان زیادی است.به همین دلیل سانحه تصادف کاملا منطقی است.

 

🔺آیا دو کشتی متوجه حضور هم شده‌اند؟

این دریانورد در پاسخ به این ابهام که چطور دو کشتی متوجه حضور یکدیگر نشده‌اند، گفت:مطمئنا هر دو کشتی با یکدیگر ارتباط برقرار کرده اند، متوجه شده اند به هم نزدیک می شوند و به هم اطلاع داده اند. در اینجور مواقع راه های مختلفی است برای اینکه دو کشتی خود را از موقعیتی که در آن قرار دارند خارج کنند. در این راستا یک کشتی یا هر دو کشتی می توانند تغییر مسیر دهند یا دو کشتی می توانند به دو سمت مختلف بروند. اگر هماهنگی درستی بین دو کشتی انجام شود کشتی ها از موقعیت خطرناک خارج می شوند. ممکن است هر دو کشتی اقدام کرده باشند اما باهم هماهنگ نبوده باشند. محمدی با اشاره به رخ دادن حادثه در شب اظهار کرد: این حادثه در شب و در دریای نسبتا خراب رخ داده است.از سوی دیگر یک سمت اتفاق چینی‌ها هستند که معمولا بر خلاف ایرانی‌ها،به زبان انگلیسی مسلط نیستند. به نظر من این موضوع می تواند یکی از دلایل حادثه باشد.

 

🔺 وی با تاکید بر اینکه تا زمانی بازخوانی جعبه سیاه، نمی‌توان درمورد حادثه نظر قطعی داد،گفت: شنیده شده است که کشتی چینی موتور خود را متوقف کرده و به سمت عقب رفته،این تصمیم درست بوده اما ممکن است در آن حادثه اقدام مناسبی نبوده باشد. به طورکلی رادارها مطمئنا کار می کرده، دو کشتی حتما یکدیگر را دیده و آلارم گرفته اند. اما اگر قرار بود با این سیستم ها از تصادم جلوگیری شود هیچ تصادمی در هیچ جای دنیا اتفاق نمی افتاد.تصادف دریایی پیش می آید اما شدت آن کم و زیاد است.

 

🔺عکس العمل پرسنل سانچی چه بوده است؟

این دریانورد در ادامه درمورد عکس العمل احتمالی پرسنل سانچی توضیح داد:ما دسترسی به اطلاعات خاص نداریم اما بر اساس عکس و فیلم‌‌هایی که در شبکه‌های مجازی منتشر شده است، من ندیدم جرثقیل هایی که قایق ها را جا به جا کرده باشد در هیچ عکسی پایین آمده باشد. حجم اتشی که در ساعات اولیه بعد از تصادم وجود داشته نشان می‌دهد پرسنل نمی‌توانند عرشه رفته باشند.

 

🔺چرا کشتی چینی آتش نگرفت؟

در کشتی رو به رو ماده قابل اشتعالی وجود ندارد.اما نفتکش حامل مواد قابل انفجار بوده است. از سوی دیگر کشتی چینی به محض برخورد به عقب می رود و فاصله گرفتن کشتی چینی از کشتی ایرانی به زمان زیادی نیاز ندارد.مساله دیگر جهت باد است.جهت باد کاملا روی اینکه شعله‌ها و گازهای تساعد شده به کدام سمت رفته اند تاثیرگذار بوده است.

وی درمورد سرنوشت پرسنل سانچی گفت:روزهای اول دوست داشتم به این فکر کنم که پرسنل در موتورخانه مخفی شدند اما طبق مستنداتی که تا کنون ارائه شده به نظر می‌رسد در کابین یا راهرو محبوس شده اند و انفجار شیشه ها را شکانده و گاز سمی به همراه شعلی های آتش به سمت آن‌ها رفته است.
منبع: کانال نفت‌کش

 

دیدگاه خود را ثبت کنید


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *