modiranefars@gmail.com
×

تماس با ما

کتاب ایمنی مواد شیمیایی دکتر جهانگیری

ایمنی مواد شیمیایی دکتر جهانگیری :


مواد شیمیایی در مراحل مختلف، اعم از تولید، نگهداری، حمل و نقل و دفع پسماندها بسیار خطرناک اند و رعایت نکردن اصول ایمنی، ممکن است پیامدهای ناگواری از سوختگی و تحریک ساده تا مرگ و میر گسترده ی افراد و آسیب به محیط زیست، در اثرات فاجعه باری ، همون حریق و انفجار و رهایش وسیع مواد سمی در محیط را به دنبال داشته باشد.

به هر حال، کار با مواد شیمیایی مستلزم آگاهی همه ی افراد، اعم از کارکنان و مدیران و مصرف کنندگان، از مخاطرات و ویژگی های خطرناک مواد شیمیایی ورعایت اصول ایمنی و بهداشتی و زیست محیطی ، در فازهای مختلف طول عمر مواد شیمیایی است./

بدین منظور، تاکنون اقدامات بسیاری در کشورهای مختلف برای طبقه بندی ، برچسپ زنی محدود سازی و استفاده ایمنی از مواد شیمیایی، صورت گرفته و این تلاش ها همچنان در حال انجام است. برای تاثیر بیشتر این موضوع سازمان بین المللی کار ILO  و سازمان بهداشت جهانی WHO، شعار روز جهانی و ایمنی و بهداشت حرفه ای در سال 2014 «استفاده ایمنی از مواد شیمیایی»  تعیین کردند. اگرچه منابعی در زمینه ی ایمنی مواد شیمیایی به زبان فارسی نگاشته شده است و همه ی آنها به نوبه خود ارزشمند هستند، در این منابع اصول ایمنی در فازهای مختلف طول عمر مواد شیمیایی (اعم از تولید، حمل و نقل، نگهداری و دفع) و نیز نحوه ی واکنش اضطراری به حوادث ناشی از مواد خطرناک ، به طور جامع، مدنظر نگرفته است. در این کتاب، تلاش بر آن است تا این موضوعات در هشت فصل، بررسی شود.

 

سرفصل کتاب ایمنی مواد شیمیایی:


فصل اول: تعاریف و کلیات

فصل دوم: کلیات ایمنی مواد شیمیایی

فصل سوم: طبقه بندی مواد شیمیایی

فصل چهارم: اطلاع رسانی درباره ی خطرات مواد شیمیایی

فصل پنجم: ایمنی حمل و نقل مواد خطرناک

فصل ششم: ایمنی نگهداری و انبارداری مواد خطرناک

فصل هفتم: ایمنی دفع مواد زائد خطرناک و پسماندهای شیمیایی

فصل هشتم: واکنش در شرایط اضظراری در حوادث ناشی از مواد شیمیایی خطرناک

با توجه به آنچه گفته شد، این کتاب مرجع مفیدی برای دانشجویان رشته های مهندسی بهداشت حرفه ای، مهندسی بهداشت محیط ، مهندسی و مدیریت بهداشت، ایمنی صنعتی ، HSE ، مهندسی شیمی و علاقممندان و شاغلان حوزه ی HSE در صنایع کشور خواهد بود که امید است تاثیری، هرچند ناچیز، در ارتقای وضیعت ایمنی شیمیایی در کشور داشته باشد.

 

جهت تهیه این کتاب می توانید با شماره 07132301867 تماس برقرار کنید.

دیدگاه کاربران(0)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*