ثبت نام در دوره
280 هزار تومان

زمان دوره : 30


مدرس : خانم مهندس مشکل گشا

9 تیر

روز های برگزاری : شنبه تا دوشنبه


ساعت برگزاری : 14 الی 20

شیراز ، خیابان صورتگر - روبروی کوچه 10- ساختمان جام جم - طبقه سوم

ثبت نام رزرو دوره

دوره برنامه ریزی و کنترل پروژه با نرم افزار MSP

کنترل پروژه با نرم افزار MSP:


کنترل پروژه یکی از اصلی‌ترین و پرکاربردترین دروس مهندسی صنایع می‌باشد که در حال حاضر می‌توان گفت تمامی شرکت‌ها از مبحث کنترل پروژه برای پیش بینی وضعیتشان استفاده می‌کنند. برای سهولت در امر کنترل پروژه نرم افزارهایی همانند Microsoft Project استفاده می‌شود.

MSP يكی از قوی‌ترين و قديمی‌ترين نرم‌افزارهای موجود كنترل پروژه محسوب می‌شود. اين نرم‌افزار به بازار ايران وارد شده و به شكل گسترده توسط كاربران و برنامه‌ريزان پروژه مورد استفاده قرار می‌گیرد. مهندسان كنترل پروژه عموماً از اين نرم‌افزار به عنوان ابزاری جهت مديريت زمان پروژه‌ها استفاده می‌كنند. این برنامه، برخلاف وجود برخی محدوديت‌ها و كمبودها (در مقايسه با نرم‌افزارهای مشابه) به عنوان يک نرم‌ افزار كاربردی و پرطرفدار در جهان و خصوصاً در ايران روزانه مورد استفاده كاربران بی‌شماری قرار می‌گيرد و یکی از پرکاربردترین نرم افزارهای مدیریت و کنترل پروژه جهت انجام وظایفی مانند دسترسی آسان و سریع به اطلاعات مربوط به پروژه، پیش بینی و برآورد هزینه‌ها، انتخاب ترکیبی درست از منابع به صورت مجازی، تخمین زمان، منابع و فعالیت‌های مورد نیاز، پیگیری پیشرفت پروژه و غیره در میان مدیران پروژه به شمار می‌آید.

 

 قابلیت‌های کلیدی  نرم افزار MSP :

مدیریت موثر منابع
طرح ریزی موثر برای کارهای مختلف پروژه
بالابردن توان کار گروهی و ارتباط موثر تیم پروژه با یکدیگر
نمایش جدول زمانی از فعالیت‌های افراد گروه
دسترسی آسان و سریع به اطلاعات
امکانات گزارش دهی بسیار قدرتمند
سادگی سازمان دهی داده‌های موجود
امکانات بودجه‌ریزی انعطاف پذیر
امکان استفاده از نمودار‌های گانت
فیلدهای سفارشی چند مقداره
سازگار با جدیدترین نسخه‌های ویندور

 

 MSP بهتر است یا PRIMAVERA؟

 

منظور از پریماورا، نرم‌افزار Project Management شرکت پریماورا است. مباحث عمدتا معطوف به نسخه خاصی از نرم‌افزارها نیست، ولی مبنا نسخه ۲۰۰۷ پراجکت و نسخه ۶ پریماورا است.

تاریخچه

اولین نسخه پراجکت در ۱۹۸۴، در یکی از شرکت‌هایی که به مایکروسافت خدمات نرم‌افزاری می‌داد تهیه شد. یک سال بعد، مایکروسافت امتیاز نرم‌افزار را خرید و پس از آن به توسعه و انتشار آن ادامه داد. نسخه‌های سازگار با Mac OS این نرم‌افزار نیز تولید می‌شوند.

شرکت پریماورا در سال ۱۹۸۳ پایه‌گذاری شد و کمی پس از آن نرم‌افزارهای خود را منتشر کرد. چندی پیش شرکت اوراکل پریماورا را خرید و از این پس مالک و ناشر نرم‌افزارها به شمار خواهد رفت.

مبانی مقایسه

برخی کارشناسان به پراجکت علاقه دارند و برخی به پریماورا. از این بین گروهی از کارشناسان به نرم‌افزار مورد علاقه خود تعصب زیادی دارند و این مسئله آغازی است بر این بحث طولانی، که پراجکت بهتر است یا پریماورا.

پیش از هر چیز باید مسئله مهمی را در نظر داشت. Primavera Project Management نرم‌افزاری سازمانی است، در حالی که نسخه‌های معمولی پراجکت این‌گونه نیستند. اگر قرار باشد قابلیت‌های سازمانی مبنای مقایسه قرار گیرند، باید پریماورا را با پراجکت سرور، که نسخه سازمانی نرم‌افزار برنامه‌ریزی و کنترل پروژه مایکروسافت است، مقایسه کرد. در این نوشته به قابلیت‌های غیر سازمانی توجه می‌شود. منظور از برنامه‌ریزی و کنترل پروژه غیر سازمانی، تلاشی است که در راستای مدیریتِ مستقلِ پروژه‌ها انجام می‌شود. در سیستم‌های سازمانی به ترکیبِ پروژه‌های متعددی که در یک سازمان انجام می‌شود و قابلیت‌های کارِ گروهی توجه می‌شود.

کدامیک بهتر است؟

برخی تفاوت‌های این دو نرم‌افزار را مقایسه کنیم:

 1. پریماورا شناوری را float می‌نامد و پراجکت
 2. قید ALAP در پریماورا شناوری آزاد را صفر می‌کند و در پراجکت شناوری کل را.
 3. همپوشانی روابط را می‌توان در پراجکت بر حسب درصد نیز وارد کرد، در حالی که پریماورا چنین قابلیتی ندارد.
 4. پراجکت اجازه ایجاد بیشتر از یک رابطه را بین دو فعالیت نمی‌دهد، در حالی که پریماورا اینچنین نیست.
 5. فارسی‌نویسی در پریماورا “کمی” سخت‌تر از پراجکت است.
 6. فلسفه WBS در پریماورا و پراجکت یکسان نیست، هرچند که تفاوت عملیاتی چندانی ایجاد نمی‌کند.
 7. سیستم‌های گزارش‌دهیِ نسخه‌های قدیمی پراجکت ضعیف‌تر از پریماورا بود، ولی این اختلاف در نسخه‌های جدید کمتر شده است؛ هرچند که وضعیتِ فعلی هر دو نرم‌افزار در گزارش‌دهی بسیار ضعیف و عملا برای بسیاری از نیازها غیر قابل استفاده است.
 8. پراجکت با نرم‌افزارهای آفیس همنشینی بهتری دارد.
 9. رابط کاربر پراجکت بهتر از پریماورا است.

 

البته چنین تفاوت‌هایی را نمی توان معیار تصمیم‌گیری دانست. شاید این تفاوت‌ها مهم‌تر به نظر برسند:

 1. پراجکت محدود به تعدادی فیلد اختصاصی است، ولی می‌توان در پریماورا هر تعداد فیلد که لازم است ساخت.
 2. فیلدهای از پیش آماده پریماورا به مراتب بیشتر از پراجکت است و کاربران پراجکت در صورت نیاز باید چنان قابلیت‌هایی را با فیلدهای اختصاصی بسازند.
 3. فرمول‌نویسی در پراجکت ساده‌تر و انعطاف‌پذیرتر است.
 4. پراجکت به قابلیت ماکرونویسی برنامه‌نویسی VBA مجهز است و پریماورا چنین امکانی ندارد.
 5. پراجکت امکانات بیشتری در roll-up خلاصه‌سازی دارد.
 6. می‌توان در پریماورا مایلستون‌های پیشرفت (step) ساخت و در پراجکت چنین امکانی وجود ندارد (کاربر باید در این حالت فعالیت را به زیرفعالیت‌هایی خرد کند). هرچند که قابلیت‌های تعریف شده برای مایل‌ستونی‌های پیشرفت پریماورا ناقص‌تر از آن هستند که آن را عملیاتی کنند.
 7. منابع راهنمای پراجکت (کتاب‌ها، مقالات و سایت‌ها، به زبان‌های مختلف) بسیار زیاد و منابع راهنمای پریماورا بسیار کم هستند.
 8. پراجکت در ایران عمومیت بیشتری دارد و در نتیجه استفاده از آن در شرکت‌هایی که با شرکت‌های مختلف سر و کار دارند ساده‌تر است.

 

به نظر شما این تفاوت‌ها برای تصمیم‌گیری کافی هستند؟

پیش از این که پاسخ دهید، لطفا به این مسئله توجه کنید که نبودِ کدامیک از قابلیت‌ها کارتان را مختل می‌کند. فکر می‌کنم پاسخی برای این سوال نداشته باشید. در مرحله بعد به این فکر کنید که نبود کدام قابلیت کارتان را مشکل می‌کند (مثلا نبود مایلستون‌های پیشرفت در پراجکت و نبود VBA در پریماورا).

باز هم صبر کنید؛ هرکدام از این دو نرم‌افزار سبک و سیاق خاص خود را دارند. بسیاری اوقات لازم است که کاربر خود را با نرم‌افزار مطابقت دهد. بسیاری از کارهایی که گمان می‌کنیم در یکی از دو نرم‌افزار قابل انجام نیست را صرفا با کمی تغییرِ دید می‌توان انجام داد. آنچه لازم است، کارشناسی مسلط به نرم‌افزار است. به عنوان مثال، بسیاری از افراد گمان می‌کنند که نمی‌توان در پراجکت فعالیت‌های level of effort به سبک پریماورا ساخت؛ ولی واقعیت این است که می‌توان چنین فعالیت‌هایی ساخت.

 

وضعیت ما

پیش از این که به سوال “کدام نرم‌افزار بهتر است؟” پاسخ دهیم، باید بدانیم که این پرسش و پاسخِ آن چه کاربردی دارند. آیا قصد داریم نرم‌افزار بهتر را بشناسیم تا با به‌کارگیریِ آن در مدیریت پروژه پیشرفت کنیم؟

هدف واقعی جز این نمی‌تواند باشد. اگر به این هدف توجه کنیم، مسایل متعددی خودنمایی می‌کنند. چه مقدار از مشکلات و کمبودهای مدیریت پروژه ایران در حوزه نرم‌افزارهای برنامه‌ریزی و کنترل پروژه است؟ آیا سازمان‌ها و شرکت‌ها چنان سازمان‌دهی شده‌اند که تحت مدیریتی اصولی و نوین پیش بروند؟ آیا تا کنون حداقل محصولِ لازم را از یکی از این دو نرم‌افزار گرفته‌ایم که اگر دیگری بهتر باشد، با جانشین کردنش به محصول بهتر و کامل‌تری دست یابیم؟

متاسفانه توجه به این مسایل، اهمیت بحث را کاهش می‌دهد. واقعیت دیگر این است که بسیاری از کارشناسان و دست‌اندرکاران برنامه‌ریزی و کنترل پروژه به هیچ‌کدام از این دو نرم‌افزار و از آن مهم‌تر به اصول و مفاهیم بنیادین این علمِ کاربردی، به اندازه کافی مسلط نیستند و نمی‌توانند توانایی‌های بالقوه هیچکدام از آن‌ها را بالفعل کنند. بسیاری از اقدامات انجام شده در حوزه برنامه‌ریزی و کنترل پروژه به اندازه کافی عملیاتی نیست و بیشتر به نقاشی می‌مانند. شاهدی بر این مدعا، این است که دست‌اندرکاران عقیده دارند برنامه مناسب برنامه‌ایست که هزینه و منبع داشته باشد. ولی وارد کردن هزینه و منبع در حالتی که قرار نیست عملیاتی شوند، چه فایده‌ای دارد؟ در اکثریت مطلق برنامه‌هایی که منبع و هزینه دارند می‌توان فیلدهایی متنی ساخت، مقدارهای هزینه و منابع را به آن‌ها منتقل کرد، و فیلدهای اصلی آن‌ها را خالی باقی گذاشت، بدون این‌که عملکرد برنامه تغییری کند. این مسئله نشان می‌دهد که وجودِ این داده‌ها در برنامه هیچ نقشی ندارند. دیگر فرقی ندارد که این تابلوی نقاشی در پراجکت ترسیم شده باشد، در پریماورا، در اکسل یا در فتوشاپ. در این مواقع یا قضاوت کارشناسانه‌ای که اضافه شدنِ این داده‌ها را اجباری قلم‌داد می‌کند یا کارشناسی که آن‌ها را پیاده‌سازی می‌کند، یا سازمانی که حاکم بر این مسایل است، مقصر و ناآگاه است.

آنچه در حوزه مدیریت پروژه ایران اهمیت دارد، این است که مشکلاتِ زیربنایی حل شوند. دست‌اندرکاران و کارشناسان باید آگاه‌تر شوند، شرکت‌ها باید سازمان‌دهی بهتری یابند و آنگاه می‌توان از نرم‌افزارهای برنامه‌ریزی و کنترل پروژه استفاده بهتری کرد. آن زمان است که اندکی تفاوت در قابلیت‌های نرم‌افزارها تعیین کننده می‌شود و چنین بحث‌هایی جای طرح پیدا می‌کنند.

سخن پایانی

هیچکدام از این دو نرم‌افزار در مقامی نیستند که بتوان آن را به جرات به دیگری ترجیح داد. انتخاب یکی از این دو نرم‌افزار، مانند انتخاب بین یک اتاق کار کلاسیکِ چوب‌کاری شده و یک اتاق کار مدرن است که با فلز و شیشه دکور شده است. هر دو زیبا هستند، ولی هرکس یکی از آن‌ها را می‌پسندد.

 

 

 

 

برنامه ریزی و کنترل پروژه با نرم افزار MSP:


معمولاً همه افراد در مقاطعی از زندگی خود با كار سازماندهی یك پروژه مواجه شده‌اند . این امر در محل كار معمول است : طرح ریزی كنفرانسها و گردهمایی‌ها, تغییر محل دفتركار, معرفی محصولات جدید, احداث یك آسمانخراش, فرود در كره ماه, نمونه‌هایی از این پروژه‌ها هستند. اگر مسئولیت در كنارهم قرار دادن مجموعه‌ای از فعالیتهای برنامه‌ریزی شده برای رسیدن به هدفی خاص به شما واگذار شده است، Microsoft Project نرم افزار بسیار مناسبی برای شما است. نرم‌افزار MS Project تصویر بزرگی از پروژه را در اختیارتان قرار می‌‌دهد كه می‌‌توانید تمامی‌ جزئیاتی كه برای رسیدن به هدف باید تكمیل شوند را در آن پر كرده و آنها را سازماندهی نمائید. بدون تردید ایده‌های خوب را خودتان باید فراهم نمایید اما Microsoft Project به شما كمك می‌‌كند تا با روشی سازماندهی شده، ایده‌ها و افكارتان را ثبت و آنها را به طرحی قابل اجرا تبدیل كنید . با Microsoft Project به سادگی می‌توانید زمان تكمیل هر فعالیت یا هر فاز از پروژه را تخمین بزنید و مطمئن شوید كه می‌توانید پروژه را در موعد مورد مقرر به اتمام برسانید. در نهایت هنگامی كه اجرای پروژه آغاز می‌گردد، می‌توانید برنامه‌ریزی را با توجه به تاریخهای واقعی شروع و پایان فعالیتها بهنگام سازی كنید، در این حالت Microsoft Project برنامه را دوباره محاسبه نموده و نشان می‌دهد كه فعالیتها تا چه اندازه زودتر یا دیرتر به اتمام رسیده‌اند. در آخر شاید مهمترین مزیت استفاده از Microsoft Project این باشد كه در طول مدت مراحل برنامه‌ریزی و انجام پروژه می‌توانید گزارش‌هایی كه نشان دهنده برنامه و میزان پیشرفت كار است را چاپ كنید. همان طور كه می‌دانید، اگر بیش از یك نفر در اتمام یك پروژه مشاركت داشته باشد، ایجاد ارتباط موثر , عامل اصلی و اساسی برای یك نتیجه مطلوب است. در طی این‌ دوره‌ آموزشی شما با روشهای‌ مختلـف‌ استفاده‌ از نرم‌افزار Microsoft Project كه‌ یكی از قدرتمندترین‌ برنامه‌های‌ كنترل‌ پروژه‌ در جهان‌ به‌ شمار می‌رود، آشنا خواهید شد. اگرچه نرم‌افزار MS Project به بعضی از پکیجهای Office به بازار عرضه نمی‌شود و یك پكیج جداگانه دارد، اما در واقع به عنوان عضوی از مجموعه Microsoft Office به شمار می‌آید. 

 


سرفصل مباحث آموزشی:


جلسه اول:

 • معرفی نرم افزار
 • محیط کاری نرم افزار
 • ایجاد یک پروژه
 • نحوه ایجاد تقویم
 • تنظیمات زمان و تقویم پروژه

جلسه دوم:

 • تنظیمات ساختار شکست کار( WBS)
 • نحوه وارد کردن فعالیت ها
 • تنظیمات مربوط به فعالیت ها
 • ایجاد سند برای فعالیت ها
 • تعریف منابع پروژه
 • تقویم منابع
 • تخصیص منابع پروژه

جلسه سوم:

 • بررسی وضعیت منابع در پروژه ها
 • روش های تسطیح منابع
 • نماها

جلسه چهارم:

 • آشنایی با خط مبنا (Base line)
 • نحوه ایجاد خطوط مبنا
 • کنترل پیشرفت پروژه
 • به روز رسانی پروژه
 • زمانبندی مجدد پروژه
 • هزینه های واقعی پروژه
 • کنترل انحرافات پروژه (S_Curve)

جلسه پنجم:

 • انواع گزارش های برنامه
 • نحوه ایجاد یک گزارش
 • گزارش های تصویری
 • تنظیمات مربوط به چاپ
 • سایر راههای انتشار اطلاعات پروژه

جلسه ششم:

 • مباحث تکمیلی
 • مدیریت چندین پروژه

 

سرفصل های این دوره


1

جلسه اول:

معرفی نرم افزار

محیط کاری نرم افزار

ایجاد یک پروژه

نحوه ایجاد تقویم

تنظیمات زمان و تقویم پروژه

2

جلسه دوم:

تنظیمات ساختار شکست کار( WBS)

نحوه وارد کردن فعالیت ها

تنظیمات مربوط به فعالیت ها

ایجاد سند برای فعالیت ها

تعریف منابع پروژه

تقویم منابع

تخصیص منابع پروژه

3

جلسه سوم:

بررسی وضعیت منابع در پروژه ها

روش های تسطیح منابع

نماها

4

جلسه چهارم:

آشنایی با خط مبنا (Base line)

نحوه ایجاد خطوط مبنا

کنترل پیشرفت پروژه

به روز رسانی پروژه

زمانبندی مجدد پروژه

هزینه های واقعی پروژه

کنترل انحرافات پروژه (S_Curve)

5

جلسه پنجم:

انواع گزارش های برنامه

نحوه ایجاد یک گزارش

گزارش های تصویری

تنظیمات مربوط به چاپ

سایر راههای انتشار اطلاعات پروژه

6

جلسه ششم:

مباحث تکمیلی

مدیریت چندین پروژه

مدرس دوره


teacher-photo

خانم مهندس مشکل گشا

مشاهده رزومه

کارشناسی ارشد مهندسی صنایع - گرایش مدیریت پروژه

دیدگاه خود را ثبت کنید


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دریافت مشاوره رایگان میتوانید با درج شماره تماس خود منتظر تماس کارشناسان ما باشید

دوره hse