ایمنی در عملیات رادیوگرافی

رادیوگرافی

در صنعت برای تست نقاط جوش و آشکار کردن ترک و شکاف در لوله ها و اتصالات از عملیات رادیوگرافی صنعتی استفاده می شود.ایمنی رادیوگرافی که در این جزوه برای شما عنوان شده است بسیار کاربردی بوده و حاوی نکات ایمنی رادیوگرافی می باشد.

در این عملیات معمولاَ از پراوهای گاما ساطع شده از مواد رادیواکتیو (اپریدیم ۱۹۳ یا کبالت ۶۰) به علت نفوذ بسیار زیاد آن در مواد استفاده می شود.

پرتوهای یونیزان موجب آسیب رسانی به سلول ها و بافت های زیستی و یا نابودی آنها می شوند. بنابراین کلیه افراد باید به خوبی در برابر این تابش ها حفاظت شوند و همواره از خطر این پرتوها آگاه باشند.

چون نمی توان با هیچ یک از حواس پنچ گانه تابش پرتوهای رادیواکتیو را احساس کرد پس باید به دقت از دستورالعمل های حفاظتی و ایمنی پیروی نمود.

تهیه این جزوه با ارزش تحت عنوان ایمنی در عملیات رادیوگرافی به دستان مهندس علیرضا ولائی بوده است که ما سعی بر آن داریم تا در بخش مقالات HSE جزوات بسیار عالی از ایشان و بقیه همکاران قرار دهیم.همانگونه که مستحضر هستید ایمنی در صنعت امروزه بسیار اهمیت پیدا کرده است و دلیل آن هم این است که کشورهایی همچون کشر ایران در حال توسعه در زمینه های مختلف هستند پس استقرار و پیاده سازی قوانین مربوط به HSE بسیار ضروری می باشد. امید است ما بتوانیم نکات ایمنی را در زمینه های مختلف به شما عزیزان انتقال دهیم.

دیدگاه ها


 1. avatar khalil jalilian گفت:

  باسلام و احترام

  1. avatar مسعود محمودی گفت:

   سلام دوست عزیز وقت شما بخیر باشه
   در صورتی سوالی دارید میتوانید مطرح کنید ما پاسخگو شما هستیم

دیدگاه خود را ثبت کنید


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *