کمک های اولیه

جزوه کمک های اولیه

حوادث طبیعی وغیر طبیعی جزء لاینفک زندگی و محیط اطراف ما بوده و هم چنین موجب خسارت ها و تلفات جانی و مالی به انسان می شوند. ما معمولا از کنار بسیاری از این وقایع به راحتی می گذریم تنها زمانی متوجه اهمیت آنها می شویم که چنین حوادثی برای خود ما یا نزدیکان ما اتفاق افتد. در چنین زمانی اولین سئوالی که برای اغلب ما مطرح می شود این است که علت وقوع حوادث چیست ؟ آشنایی با حوادث چه اهمیتی دارد؟…
حوادث طبیعی جزء ویژگی های طبیعت هستند و هیچ پدیده ای در طبیعت بالذت بد نیست. این حوادث زمانی زیان بار خواهند بود که انسان با راه های مقابله با آنها آشنا نباشد.
بیشترین خسارت ناشی از بلایای طبیعی مربوط به کشورهای در حال توسعه بوده و ۴۵ % زلزله های مخرب در طی ۱۵ سال اخیر در آسیا رخ داده است . از طرفی ایران یکی از ده کشور خطر پذیر از لحاظ بلایای طبیعی می باشد.از ۴۲ نوع بالای طبیعی که تا کنون در جهان شناخته شده ، ۲۱ مورد آن در ایران به وقوع پیوسته که زلزله ، سیل ، خشکسالی ، آتش سوزی ، لغزش و رانش زمین و سرما زدگی عمده ترین بلایای طبیعی درکشورمان می با شند. اگر چه با وجود تلاش ها و پیشرفت هایی که در علوم و فنون صورت می گیرد ، هنوز تا حدودی انسان در برابر حوادث ناتوان و درمانده است آثار زیان بار اقتصادی و اجتماعی و جنبه های مختلف آن جوامع بشری را تهدید می کند.
در کشورعزیزما ایران ، می توان با آموزش مداوم وآمادگی عموم مردم و همچنین دانش مقابله با بلایای طبیعی درمقابل این بلایا زنده و ایمن ماند.  باتوجه به تصمیم ارزشمند دولت مبنی بر برگزاری دوره های ضمن خدمت آموزش امداد و نجات و کمک های اولیه جهت کارکنان دولت بر آن شدیم تا براساس سر فصل های ارائه شده ، نسبت به تهیه جزوات آمادگی ومقابله باحوادث طبیعی وغیر مترقبه و کمک های اولیه اقدام نمائیم.

دیدگاه خود را ثبت کنید


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *