حوادث ناشی از کار

حوادث ناشی از کار را بیشتر بشناسید

حوادث ناشی از کار
 بر اساس تعریف حادثه رویداد پیش بینی نشده و ناخوشایندی است که ، فعالیتهای کاری را دچار وقفه کرده و ممکن است با جراحت یا خسارت مالی نیز همراه باشد. برخی از حوادث، موجب بروز خسارات و آسیبهای انسانی، اجتماعی و صنعتی جدی می شوند که این امر از طریق کاهش راندمان کاری، تأثیر معنی داری بر بهره وری و تولید خواهد داشت و نکته مهمتر، اثرات سوء اجتماعی و به تبع آن اثرات روانی حاصله بر روی نیروی کار می باشد.

معرفی مطلب: چگونه می توانیم سناریوی مانور بنویسیم؟

آمار جهاني حوادث ناشي ازكار

سالانه بیش از دو میلیون نفر بر اثر بیماری ها و حوادث ناشی از کار جان خود را  از دست می دهند.
علاوه بر این ، سالانه ۲۶۸ میلیون حادثه منجر به جراحت نیز رخ می دهد که مصدومین ناشی از این گونه حوادث حداقل ۳ روز از کار خود غایب خواهند بود.
سازمان بین المللی کار برآورد کرده است که حوادث و بیماریهای ناشی از کار باعث از دست رفتن حدود ۴ درصد تولید ناخالص داخلی می گردد .(در ایران حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان)

 

آمار حوادث ناشي ازكار در ایران

سومین عامل مرگ و میر در جهان و دومین عامل مرگ و میر در ایران بعد از تصادفات حوادث ناشی از کاراست.
تعداد حوادث ناشی از کار در سال ۹۳ حدود ۲۴ هزار حادثه بوده که از این تعداد حادثه ۱۸۷۴ نفر جان خود را از دست داد هاند .۴۶ درصد کل حوادث ناشی از کار در پروژه های ساختمانی اتفاق م یافتد که متاسفانه ۷۰ درصد آن منجر به مرگ و میر نیروی کار می شود.

معرفی مطلب: ارزیابی کمی حوادث ناشی از کار

اهمیت حوادث ناشي از كار:

همه ساله در جهان ده ها میلیون کارگر قربانی حوادثی می شوند که منجر به کشته شدن و یا از کارافتادگی تعداد کثیری از آن ها می گردد. بر طبق آمار منتشر شده در کشورهای پیشرفته صنعتی، سالانه از هر ده نفر کارگر یکی دچار سانحه می شود و در نتیجه اینگونه سوانح، پنج درصد روزهای کار ملی به هدر می رود. حوادث ناشی از کار از سویی سبب ناراحتی فرد کارگر و یا افراد خانواده اش می شود و از سوی دیگر سبب از بین رفتن سرمایه و تزلزل بنیان اقتصادی جامعه می گردد. لذا اینگونه حوادث از دیدگاه های زیر دارای اهمیت شایان توجهی می باشند:

  • از نظر انسانی
  • از انظر اقتصادی
  • از نظر اجتماعی

جهت دانلود فایل کامل این جزوه ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید.

دیدگاه خود را ثبت کنید


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *