مدلسازی پیامد حوادث فرآیندی به کمک PHAST و ALOHA

نرم افزار PHAST:

این نرم افزار پس از دریافت اطلاعات و پارامترهای مورد نیاز و با توجه به نوع سناریوی مورد مطالعه، پیامد حادثه را مدل سازی می کند و نتایج حاصل را در قالب نمودارها و نقشه های الکترونیکی منتشر می کند. با توجه به ویژگیها و قابلیتهای منحصر به فرد نرم افزار PHAST ، استفاده از آن به مهندسان و کارشناسان صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، تولید کنندگان مواد شیمیایی، صنایع نگهداری و ذخیره سازی مواد شیمیایی، مشاوران طراحی، شرکتهای بیمه و سلامت و سایر حوزه های مرتبط با صنایع فرآیندی توصیه می شود.

 نرم افزارPHAST دارای ویژگیهای زیر می باشد:

🌀امکان محاسبه مقدار و فاز مواد تخلیه شده به واسطه نشت

🌀امکان تعریف مخلوط مواد

🌀دارای بانک اطلاعاتی قدرتمند از مدلهای شبیه سازی سناریوهای مختلف

🌀توانایی تطبیقی نتایج بر روی نقشه

🌀امکان رسم نمودارهای متغیر با زمان

PHAST

این نرم افزار از توانایی در مدل سازی حوادث ناشی از انتشار مواد سمی، قابل اشتعال و انفجار و همینطور طیف وسیعی از مواد خالص سبکتر و سنگین تر از هوا برخوردار است. همچنین PHAST امکان مدل سازی مخلوطی از مواد را داراست. نرم افزار PHAST دارای توانایی در مدل سازی انتشار پیوسته و دائمی ناگهانی و تبخیر از سطح حوضچه هاست. نتایج حاصل از محاسبه ها در این نرم افزار با نتایج آزمایشهای میدانی همخوانی دارند و کاملا دقیق و معتبرند. از نتایج حاصل از نرم افزار PHAST می توان در تدوین برنامه های مقابله با شرایط اضطراری و مدیریت بحران استفاده کرد. امروزه نرم افزار PHAST در صنعت نفت، گاز و پترشیمی ایران به خوبی شناخته شده است.

نرم افزار ALOHA :

ALOHA

این نرم افزار توسط EPA(Environmental Protection Agency) برای مدل سازی حوادث ناشی از رهایی مواد سمی، منفجره و یا آتش و انفجار در پیامد آنها عرضه شده است. البته نسخه های قدیمی تر از ۵٫۴ این نرم افزار تنها توانایی مدل سازی رهایی مواد سمی و پیامد های ناشی از سمیت آن را دارند. اما در نسخه های جدید توانایی مدل سازی حرارت ناشی از آتش و یا موج انفجار نیز به توانایی های این نرم افزار افزوده شده است.


✍دوست عزیزم شما فقط قسمتی از مقاله ی ما را مشاهده نموده اید . برای دریافت کامل این مقاله ،ایمیل خود را وارد نموده سپس روی کادر زیر کلیک نمایید:

دیدگاه خود را ثبت کنید


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *