دوره مجازی ایمنی در عملیات عمرانی و ساختمانی

ایمنی و بهداشت در عملیات عمرانی و ساختمانی

lg_e3907_725669

یکی از راه‌ها و شاخصه‌های پیشرفت جوامع بشری، ساختمان‌سازی است، و به‌همین‌دلیل، کشورها برای استفاده از این موقعیت و نشان‌دادن حرکت خود در مسیر توسعه، همیشه به‌دنبال مبحث ساختمان و ساختمان‌سازی بوده و خواهند بود. صنعت ساختمان یکی از صنایعی است که بسیاری از اقشار جامعه را درگیر می‌نماید، به‌همین‌علت است که رونق اقتصادی بالایی به‌همراه دارد. بخش‌هایی نظیر کارگران‌ ساختمانی، فروشندگان مصالح، مهندسین، سازمان‌های دولتی و غیر‌دولتی، حمل‌و‌نقل، کارخانه‌ها و کارگاه‌های سازنده وسایل و مواد، جوشکاران، برق‌کاران، تأسیساتی‌ها، نقاشان و … تنها بخش کوچکی از قشرهای درگیر در بحث ساختمان‌سازی هستند.
آمار رو‌به‌رشد ساخت‌و‌ساز نشان می‌دهد که کشور عزیزمان ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست. در حال حاضر کمتر کوچه و یا خیابانی را می‌بینیم که حداقل در آن یک پروژه ساختمانی در حال اجرا نباشد.
تعدد پروژه‌های ساختمانی، درگیر بودن افراد زیاد در اجرای این پروژه‌ها، خطرناک بودن بسیاری از مشاغل درگیر در این صنعت و… از عواملی هستند که باعث شده‌اند متأسفانه اجرای بسیاری از پروژه‌های ساختمانی به‌قیمت جان افراد بی‌گناه و زحمتکش تمام شوند. با توجه به اینکه فرهنگ بالای ملی و آموزه‌های‌دینی ما، همیشه به کرامت انسانی تأکید داشته‌اند، هیچ کارفرما و پیمانکاری حاضر نیست تا خون کارگران ملات آجرهای ساختمان‌‌هایشان شده و استخوان‌هایشان ستون ابنیه را تشکیل دهند.
بررسی‌ها نشان می‌دهند که بسیاری از حوادث و بیماری‌های ناشی از کار در صنعت ساختمان به‌علت عدم آگاهی کارگران شاغل در این صنعت است.
مجموعه‌ی پیش‌رو با دیدگاهی متفاوت به مشاغل و خطرات صنعت ساختمان پرداخته و سعی بر این دارد تا با زبانی ساده راه‌های کنترل این خطرات را بررسی و ارائه کند. این مجموعه قابل استفاده برای مهندسین، ناظرین، کارگران، کارفرمایان و پیمانکاران صنعت ساختمان بوده و می‌تواند توسط مربیان مباحث ایمنی و بهداشت در ساختمان‌سازی به افراد شاغل در این بخش منتقل شود.
امید است این مجموعه در کاهش حوادث و بیماری‌های شغلی ناشی از اجرای پروژه‌های ساختمانی موثر واقع شود. در پایان از کارشناسان و همکاران فعال در این زمینه تقاضا می‌شود تا ما را از توصیه‌های سازنده خود محروم ننمایند.

دیدگاه خود را ثبت کنید


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *